VMT:n nimi uusiutuu!

17.8.2020

Vuosikokouksessa 19.5.2020 tehdyt sääntömuutokset ovat saaneet Pantentti- ja Rekisterihallituksen (PRH) hyväksynnän.

Näin ollen myös yhdistyksen nimi kaventuu seuraavasti:
muodosta: Valtion Maanmittausalan Ammattikorkeakoulu- ja Opistotekniset VMT ry,
muotoon: Valtion Maanmittausalan Tekniset VMT ry.

Nimenmuutoksen taustalla oli halu saada nimestä helpommin muistettava ja paremmin lyhennettään vastaava. Nimi on alunperin ollut Valtion Maanmittausteknikot VMT ry, joka oli laajennettu toiseen muotoonsa AMK-koulutuksen myötä. Hallituksella on toiveena, että kolmas ja uusin nimenmuutos laajentaa jäsenkuntaa entisestään. Maanmittausalalla kun työskentelee muitakin kuin maanmittausalan koulutuksen omaavia henkilöitä.

Uudet säännöt on nyt päivitetty Säännöt-välilehdelle ja yhdistyksen nimi koko sivustolle.